Olecko jest tym mniej znanym miastem na Mazurach, jednak zaskoczyć nas może ciekawą historią, kulturą i licznymi atrakcjami. Co warto tutaj zwiedzić, a gdzie wybrać się w okolicy? Czy odnajdą się tutaj także miłośnicy aktywnego wypoczynku? Przekonajmy się! Atrakcje w Olecku i okolicach.

Rys historyczny miasteczka

Początki miejscowości sięgają XVI wieku i mają związek z akcją kolonizacyjną prowadzoną w latach 1525-1568 przez księcia Albrechta Hohenzollerna na terenie Księstwa Pruskiego. Przez cały czas swego istnienia Olecko zmieniało właścicieli, a jego mieszkańcy mogli obserwować na własne oczy ważne dla kraju wydarzenia. Świadectwem przeszłości jest na przykład zabytkowy układ urbanistyczny.

Pod względem geograficznym powiat olecki znajduje się we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na szlaku łączącym Dolinę Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Suwalsko-Augustowskim, w dorzeczu rzeki Legi i Ełk.

Obecnie Olecko znane jest z umiejętnego łączenia tradycji z nowoczesnością. Ze względu na swoje położenie – miasto leży na części pojezierza Mazurskiego zwanego Mazurami Garbatymi – to również świetny punkt rekreacyjny. Co najbardziej cenią sobie turyści?

Jezioro Oleckie Wielkie

Olecko leży nad wieloma jeziorami, wśród których warto wymienić Jezioro Oleckie, Dobskie oraz jezioro Małe Olecko. Z tego też względu to istny raj dla miłośników sportów wodnych i odpoczynku na łonie przyrody. Ci, którzy lubią urlop spędzać aktywnie, mogą wypożyczyć łódkę, kajak czy rowery wodne.

Na dnie jeziora Olecko Wielkie można też odkryć prawdziwe skarby i tajemnice! Leży tam np. pancerna kasa miejska (która zatonęła w sierpniu 1914 roku) czy wrak niemieckiego samolotu z czasów drugiej wojny światowej. Natomiast znajdująca się w pobliżu drewniana skocznia została skonstruowana na początku lat 30. XX wieku.

Amfiteatr Podzamcze

Olecko to nie tylko ciekawa historia i typowa turystyka, ale też mała kolebka kultury. W pobliżu oleckiego zamku znajduje się amfiteatr, w którym często organizuje się interesujące wydarzenia, takie jak koncerty, spektakle teatralne czy festiwale.

Chętnie przychodzą tu pospacerować także rodziny z dziećmi, ponieważ Podzamcze jest również przyjemną strefą relaksu.

Olecka Izba Historyczna

Chcąc bliżej poznać historię regionu, powinniśmy udać się do Oleckiej Izby Historycznej, która mieście się na drugim piętrze Ośrodka Kultury w Olecku „Mazury Garbate”.

Przez cały rok możemy zwiedzać wystawę zatytułowaną „450 lat historii Olecka”, ukazującą ciekawostki i wydarzenia z życia samego miasta, jak i powiatu oleckiego. Wśród eksponatów znajdziemy np. stare dokumenty, wydawnictwa, mapy, fotografie czy pocztówki.

Dla szerszej publiczności udostępniono także pamiątki związane z budową kolei, plebiscytem 1920 roku, okresem II wojny światowej czy akcją osadniczą na Ziemiach Odzyskanych.

Atrakcje w Olecku

Zamek w Olecku

Zwracając się do miłośników historii i tajemnic, na pewno powinni oni zwiedzić zamek myśliwski. W miejscu, w którym stoi obecnie, już w czasach staropruskich powstała budowla obronna, a następnie wybudowano pałacyk myśliwski dla dostojników Zakonu w czasach krzyżackich.

Niestety, kolejne lata nie były dla zamku tak łaskawe, a w 1822 roku spłonął całkowicie. Na szczęście o jego odbudowę postarała się lokalna społeczność, by ostatecznie budowla przybrała kształt zabytkowego zespołu zamkowego o wysokiej wartości historycznej i architektonicznej. Na miejscu ruin w 1897 roku stanął budynek starostwa powiatowego.

Dziś na Zamku mieści się szkoła i regionalny ośrodek kultury.

Regionalny Ośrodek Kultury

W Ośrodku organizuje się sporo imprez kulturalnych, wystaw, warsztatów czy koncertów. Turyści i miejscowi zachęcani są także do zajrzenia do biblioteki i mediateki, w której wystawiono dzieła sztuki i bogatą kolekcję literatury.

Na naszą uwagę zasługuje zwłaszcza sama architektura neogotyckiego budynku, który powstał w miejscu dawnego zamku (z XVII wieku).

Największy rynek w Europie

Jeśli chcemy zobaczyć jedno z największych i najpiękniejszych miejsc w Olecku, powinniśmy udać się na Plac Wolności. Jego olbrzymie rozmiary mogą być wynikiem rywalizacji króla niemieckiego Albrechta Hohenzollerna z polskim królem Zygmuntem Augustem.

Kiedyś rynek służył jako miejsce targów bydła i koni, a dziś stanowi idealne miejsce do odpoczynku i długich spacerów. Od 2018 roku stoi na placu wolności pomnik-ławeczka Janusza Panasewicza, czyli legendarnego członka zespołu Lady Pank.

Natomiast jednym z najładniejszych budynków w mieście jest zabytkowa kamienica wybudowana pod koniec XIX wieku. Na pobliskich ulicach zobaczymy także szereg murowanych domów mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku.

Pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej

Jednym z najważniejszych w mieście miejsc pamięci jest Pomnik Poległych w I wojnie światowej, który wybudowano w latach 1925-1927 z inicjatywy władz niemieckich.

Pomnik ten umiejscowiony jest w parku miejskim i jest bardzo ważnym symbolem dla rodowitych mieszkańców Olecka.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku

Kolejnym ważnym zabytkiem Olecka i najstarszym kościołem w mieście jest Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Pełni on zarówno rolę sakralną, jak i kulturalną.

Wchodząc do wnętrza budynku, możemy zachwycić się wspaniałymi malowidłami i rzeźbami. Ponadto miejsce to jest siedzibą najstarszej parafii katolickiej w mieście i diecezjalnego Sanktuarium Krzyża Świętego.

Kino Mazur

Kino Mazur to obiekt kulturalny wchodzący w skład Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku. Wyświetla się tu zwyczajny repertuar, ale właściciele organizują też zajęcia edukacyjne nazwane „Edukacją filmową. Kino jest więc idealnym miejscem dla miłośników kina, którzy chcą poszerzyć wiedzę i zainteresowania w dziedzinie filmu.

Wieża ciśnień

Atrakcje turystyczne znajdujące się pomiędzy jeziorem Oleckim Wielkim a rzeką Legą mogą nas zaskoczyć. Jednym z takich nietypowych obiektów jest zabytkowa wieża ciśnień zbudowana w 1907 roku. Jest ona pięknym przykładem innowacyjnych rozwiązań stosowanych na przełomie XIX wieku i XX. Idea konstruktorów była prosta – wieża miała stanąć w najwyższym punkcie terenu, z którego można było zaopatrywać miasto w wodę.

Obecnie wieża jest nie tylko widowiskowym zabytkiem, ale też przypomnieniem o innowacyjnej myśli technicznej sprzed ponad 100 lat.

Wiewiórcza ścieżka i długi mostek

Pisząc o miasteczku położonym w województwie warmińsko-mazurskim, musimy wspomnieć o atrakcjach znajdujących się w okolicach jeziora. Jedną z nich jest malownicza trasa turystyczna prowadząca wokół jeziora Olecko Wielkie. Podczas spaceru tą ścieżką będziemy mogli podziwiać piękno natury oraz natknąć się na ciekawe gatunki zwierząt. Najchętniej upatrywane przez turystów są oczywiście wiewiórki.

Tam, gdzie Lega wypływa z jeziora Olecko Wielkie, unosi się długi drewniany most, stanowiąc połączenie między dwoma brzegami. To również popularne w Olecku miejsce spacerów i romantycznych randek.

Pisząc o atrakcjach w powiecie oleckim nie możemy pominąć jeziora Oleckie Wielkie

Coś dla miłośników sportu

Najwięcej atrakcji sportowych oferuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na jego terenie znajduje się sala gimnastyczna, siłownia, basen sportowy, korty tenisowe, ścianka wspinaczkowa, basen oraz wiele innych obiektów sportowych.

Jeśli chcemy przy okazji aktywności podziwiać także piękne krajobrazy, to w okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne. Jednym z najpopularniejszych jest szlak im. Jana Pawła II biegnący przez Olecko, Gołdap, Ruciane-Nida i Pisz.

Oczywiście znajdzie się także coś dla miłośników kajakarstwa. Z myślą o nich wyznaczono szlak o długości 57 kilometrów, który rozpoczyna się w Olecku i biegnie przez rzekę Legę, jezioro Selmet Wielki, jezioro Rajgrodzkie, rzekę Jerzgnię, Kanał Wożnawiejski, rzekę Ełk, rzekę Biebrzę, aż do Narwi i miejscowości Wizna.

Polecamy: Liceum Olecko – jaki profil wybrać?

Atrakcje w okolicach Olecka

Muzeum Kropli Wody

Muzeum Kropli Wody znajduje się w zabytkowej wieży ciśnień w Ełku. Ściany muzeum pokrywają fotografie starego Ełku datowane na koniec XIX wieku i początek XX. Przy budynku znajdują się także pompy strażackie, gąsiory i specjalistyczne urządzenia przeciwpożarowe z dawnych czasów. Obiekt ten powstał w 1895 roku i w tamtym czasie zaopatrywał w wodę niemal całe miasto.

Promenada w Ełku

Innym, bardzo popularnym miejscem w mieście jest promenada nad Jeziorem Ełckim. Przyciąga ona zarówno turystów, jak i rodowitych mieszkańców. Wzdłuż promenady usytuowały się liczne restauracje, kawiarnie i puby, w których możemy się zrelaksować, podziwiając jednocześnie piękno jeziora.

Puszcza Borecka

Ten olbrzymi kompleks leśny zajmuje powierzchnię ok. 230 kilometrów kwadratowych. Urokliwe krajobrazy urozmaicają wzgórza, źródła i jeziora polodowcowe. Jeśli mamy więcej szczęścia, zobaczymy też żubry żyjące tutaj na wolności. Niektóre z nich oswoiły się z ludźmi i korzystają z ich opieki.

Ponadto w puszczy rośnie ponad 300 gatunków roślin oraz żyją typowe dla polskich lasów zwierzęta, takie jak sarny, dziki, łosie i liczne ptaki. 

Źródło głównej fotografii: mazury24.eu

liceum olecko Previous post Liceum Olecko – jaki profil wybrać?
olecko atrakcje dla dzieci Next post Atrakcje dla dzieci w Olecku