Mazury to region tak malowniczy i ciekawy pod kątem przyrodniczym, że właściwie każdy obrany przez nas kierunek może okazać się strzałem w dziesiątkę. Mimo wszystko postanowiliśmy wybrać kilka atrakcji, które mogą nas przyciągnąć w sposób szczególny. Ciekawe miejsca na Mazurach – TOP 10!
W tym artykule
ToggleMikołajki
Mikołajki to miasteczko przypominające te znane nam z bajki. Niezwykły urok dodają mu domy pokryte czerwonymi dachami czy pięknie wypielęgnowane kwiaty w ogródkach. Nad wszystkim góruje strzelista wieża kościoła.
W porcie w Mikołajkach cumuje setki jachtów, co w sezonie powoduje spory gwar i ścisk. Mimo wszystko warto się ten rejon zapuścić, aby zrobić zakupy, zjeść świeżą rybę czy wybrać się do jeszcze innej restauracji usytuowanych wzdłuż całego wybrzeża.
Jeśli lubimy się dobrze bawić do późnej nocy, możemy zdecydować się na nocleg przy kei – w tawernach niemal do porannych godzin trwają piwne biesiady, okraszone śpiewem i opowieściami.
Natomiast w deszczowe, zimniejsze dni warto udać się do Tropikany, czyli Parku Wodnego zlokalizowanego w olbrzymim hotelu Gołębiewski.
Krutynia
Krutynia słynie z tego, że jest jedną z najpiękniejszych tras kajakowych w Polsce. Kiedyś był to bardziej dziki zakątek, dziś wokół rzeki wyrosła cała turystyczna infrastruktura, dzięki czemu łatwo wypożyczymy tu kajaki, a nawet czteroosobowe canoe.
Płynąc spokojnym nurtem Krutyni, z pewnością natkniemy się na grążele żółte czy nenufary (grzybienie). Przy odrobinie szczęścia uda nam się też zauważyć przelatującego bociana, perkoza czy odpoczywającego bobra.
Najkrótsza trasa to Krutyń-Zgon i zajmuje około 4 godzin, a najdłuższa może trwać nawet dwa dni. Dla kajakarzy, którzy się na to zdecydują, uruchomiono bazę z wynajmem namiotów i materacy. Jest też wersja dla leniwych – mogą sobie oni zafundować godzinny lub półtoragodzinny spływ łodzią, w której to inni będą wiosłować za nich.
Przeczytaj też: Gdzie zjeść w Olecku?
Ryn
Kolejne malownicze miasteczko – Ryn leży w wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Ołów i Ryńskie. Takie strategiczne położenie wykorzystali w XIV wieku Krzyżacy, budując tutaj drugi co do wielkości zamek w Polsce.
Budowla ta przez lata była zaniedbana. Na szczęście kilka lat temu zamek został odrestaurowany i powstał w nim stylowy, czterogwiazdkowy hotel. Dziedziniec zadaszono i teraz podczas wakacji odbywają się tu koncerty i spektakle teatralne.
Właśnie tutaj w połowie lata odbywa się też Festiwal Kultury Średniowiecza, w trakcie którego możemy podziwiać inscenizację ceremonii wypłynięcia Wielka Mistrza z Rynu do Malborka, bitwę o gród, turnieje, pokazy, koncerty i naukę średniowiecznych tańców.
Kadzidłowo
Zlokalizowane w Puszczy Piskiej Kadzidłowo to raj dla miłośników dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Jest to zasługą dr. Andrzeja Krzywińskiego, który założył prywatny park dzikich zwierząt, chcąc chronić zagrożone gatunki. To właśnie dzięki jego inicjatywie dziś możemy niemal przechadzać się wśród jeleni, wilków skandynawskich, dzików, bobrów czy danieli. Choć nie są one w pełni oswojone, to również nie uciekają, a niektóre można nakarmić czy nawet pogłaskać!
W Parku trwają prace nad reintrodukcją rysi nizinnych, które wyginęły w Puszczy Piskiej już 25 lat temu. Cały teren obejmuje około 100 ha i został zaprojektowany tak, aby zwierzęta czuły się jak na wolności, a ludzie mogli poczuć się jak na safari.
Niektóre zwierzęta zostały sprowadzone z dalszych terenów. Są to na przykład jelenie Benedykta Dybowskiego, chińskie, mundżak, milu czy dwa konie Przewalskiego.
Jezioro Jeziorak
Pisząc o Mazurach, nie sposób nie skupić się na tym, z czego słyną najbardziej, czyli z pięknych i czystych jezior. Najdłuższe z nich, Jeziorak mierzy aż 28 kilometrów. Niektórzy uważają, że to jeden z najpiękniejszych obszarów, jakie oferują Mazury. Razem z Rucewem Wielkim, Rucewem Małym, Płaskim i Ewingami tworzą jedyny tego typu kanał w Europie.
Na Jezioraku znajdują się liczne zatoki, półwyspy i 16 wysp w tym największa wyspa śródlądowa Europy. Turyści cenią sobie piaszczyste plaże, kąpielisko, przystanie, a także wypożyczalnie rowerów i sprzętu wodnego. Wokół znajduje się dobrze rozwinięta baza turystyczno-noclegowa.
Jezioro Łuknajno
Jezioro Łuknajno to jedno z najbardziej unikatowych rezerwatów przyrody, ponieważ w okolicy można zobaczyć aż 175 gatunków ptaków. Jesienią przylatuje tu nawet do 2 500 łabędzi!
Co ważne, Łuknajno znajduje się w bliskim sąsiedztwie jeziora Śniardwy, które można podziwiać z usadowionych w pobliżu wież widokowych. W miejscu tym bez trudu znajdziemy wygodny nocleg, także w gospodarstwach agroturystycznych, które znajdują się nawet 500 metrów od brzegu jeziora. Malownicze widoki z okna są więc gwarantowane.
Wokół jeziora poprowadzono sporo interesujących ścieżek rowerowych. To prawdziwy raj właśnie dla rowerzystów, miłośników przyrody i spokojnego relaksu nad jeziorem.
Park Etnograficzny w Olsztynku – Muzeum Budownictwa Ludowego
W Muzeum zgromadzono łącznie 80 obiektów dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla czy Małej Litwy. Podziwiać możemy budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. W ich wnętrzu znajdziemy eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi z XIX i XX wieku. Łącznie jest przeszło 14 tysięcy egzemplarzy!
Co dość niespotykane, muzeum prowadzi hodowlę zwierząt gospodarskich. Są to przede wszystkim konie, krowy, kozy, króliki, owce i drób. Poza tym odwiedzający mogą zrelaksować się w naturalnym otoczeniu zieleni oraz nacieszyć oczy przydomowymi ogródkami, w którym uprawiane są kwiaty, warzywa i zioła.
Wilczy Szaniec – kwatera główna Hitlera
W lasach niedaleko Gierłoży umiejscowiony jest Wilczy Szaniec, czyli jeden z najpilniej strzeżonych zakątków III Rzeszy, w którym Hitler mieszkał aż 800 dni. W tym miejscu także w 1944 doszło do nieudanego zamachu na przywódcę nazistów.
Wejście na teren Wilczego Szańca jest płatny, ale możemy wykupić też audioprzewodnik, który ułatwi nam zwiedzanie. W miejscu tym działa także restauracja i niewielki hotel.
Zespół kilkunastu obiektów i bunkrów zachowały się w stosunkowo dobrym stanie. Były one tak trwałe, że tony trotylu podkładane przez wojska radzieckie niszczyły szyby w pobliskim Kętrzynie, ale nie zburzyły kilkumetrowych ścian bunkrów.
W opisywanej przez nas kwaterze głównej Hitlera wykonano wiele znanych fotografii nazistowskich zbrodniarzy. Warto się o tym przekonać, odwiedzając to historyczne miejsce.
Reszel
Dla wielu Reszel jest najładniejszym małym miasteczkiem na całej Warmii i Mazurach. Wpływ ma na to z pewnością spójna zabudowa okolic rynku z ciągiem zabytkowych kamienic, górujący nad miastem zamek biskupi czy kościół farny i gotycki most.
Drewniany zamek powstał w 1241 roku z rozkazu Krzyżaków. Następnie przeszedł w ręce biskupów warmińskich. Miasto ma więc długą historię, a prawa miejskie otrzymało już w 1337 roku, jako prężny ośrodek rzemiosła, w tym kowalstwa i stolarstwa artystycznego.
Niestety, miasto ucierpiało podczas II wojny światowej, na szczęście większość zniszczeń udało się odbudować.
Dziś na zamku działa Hotel Zamek Reszel i klimatyczna restauracja. Będąc w miasteczku, warto też dotrzeć do secesyjnej Villi Marii z 1906 roku, która wyróżnia się kolorową elewacją w niecodziennym kształcie.
Ruciane-Nida
Nasze zestawienie kończymy miasteczkiem leżącym w sercu Puszczy Piskiej nad trzema jeziorami: Nidzkim, Guzianka Mała i Guzianka Wielka. Jedną z najbardziej unikalnych atrakcji w tym miejscu jest zabytkowa Wyłuszczarnia Nasion im. Zdzisława Borońskiego, która powstała pod koniec XIX wieku.
Na naszą uwagę zasługują także śluzy Guzianka I i Guzianka II, łączące Jezioro Nidzkie z mazurskimi szlakami żeglarskimi. Poza tym warto zobaczyć zabytki militarne, w tym obiekty węzła obronnego Ruciane Guzianka z wieżą karabinów maszynowych.
Natomiast w pobliskim Gałkowie znajduje się przeuroczy Dworek Łowczy z salonem hrabiny Marion Donhoff.
Na Mazurach faktycznie jest co robić!
Przeczytaj też
Cmentarzysko kurhanowe w Czerwonym Dworze
Cmentarzysko kurhanowe w Czerwonym Dworze to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na mapie archeologicznej Polski. Położone w malowniczym zakątku, pełne...
Olecko i największy rynek w Polsce – ciekawostki
Olecko to malownicze miasteczko, które może poszczycić się nie tylko wyjątkowym urokiem, ale także największym rynkiem w Polsce. Historia tego...
Atrakcje dla dzieci w Olecku
Pisaliśmy ostatnio o licznych atrakcjach znajdujących się w Olecku, ale skupiliśmy się raczej na formach odpoczynku przeznaczonych dla dorosłych. Teraz...
Atrakcje w Olecku i okolicach
Olecko jest tym mniej znanym miastem na Mazurach, jednak zaskoczyć nas może ciekawą historią, kulturą i licznymi atrakcjami. Co warto...
Gdzie zjeść w Olecku?
Olecko, miasto okrzyknięte stolicą „Mazur Garbatych” jest nie tylko położone w malowniczej okolicy, ale też posiada też zaplecze gastronomiczne. Odpowiedzmy...