Pisaliśmy ostatnio o licznych atrakcjach znajdujących się w Olecku, ale skupiliśmy się raczej na formach odpoczynku przeznaczonych dla dorosłych. Teraz zobaczmy, co ta malownicza miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim ma do zaoferowania dzieciom!

Olecko – dlaczego warto zaplanować tu krótki urlop?

Olecko leży na pagórkowatym terenie sąsiadującym z Puszczą Borecką, na szlaku łączącym Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Suwalsko-Augustowskim. Do jednych z największych atrakcji oraz punktów charakterystycznych należy jezioro Olecko Wielkie oraz kilkanaście innych jezior. Samo więc położenie sprawia, że miejscowość ta jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Sprawdźmy, co konkretnie możemy tu robić!

Plaża miejska nad jeziorem Oleckim Wielkim

Kąpielisko, z którego słynie już miasto, jest strzeżone oraz dobrze dostosowane do potrzeb wypoczywających. Właściwie miejsce to można nazwać centrum sportowym, rekreacyjnym, a także kulturalnym. Plażowicze z dziećmi mogą przespacerować się drewnianym molo, na którego końcu znajduje się biała wieża widokowa.

Dzieci chętnie korzystają też z wodnej zdjeżdżalni i specjalnie wyznaczonej dla nich strefy dla najmłodszych. Młodzież natomiast na pewno wykorzysta możliwości wypożyczalni sprzętów wodnych, z której można wynająć kajaki, łódki oraz rowery wodne. Rodzice z kolei docenią przyzwoite zaplecze gastronomiczne.

Wiewiórcza ścieżka

Wokół jeziora Olecko Wielkie możemy też z przyjemnością pospacerować, po specjalnie do tego przygotowanej wiewiórczej ścieżce. Jest to trasa wytyczona wzdłuż linii brzegowej, na której warto pokazać swoim pociechom liczne gatunki roślin chronionych oraz ptaków, takich jak łabędzie nieme, łyski i perkozy. Podstawowe informacje znajdziemy na rozstawionych wzdłuż ścieżki tablicach.

Pływalnia Lega

A co zrobić, jeśli pogoda się zepsuje, a nasze dzieci będą nadal chciały popluskać się w wodzie? W Olecku mamy możliwość skorzystać z pływalni, będącej częścią Hali widowiskowo-sportowej. Rodziny mają tu do dyspozycji aż 3 baseny (basen sportowy, basen rekreacyjny i brodzik) oraz kompleks SPA obejmujący relaks w jacuzzi, saunie suchej i mokrej, łaźni rzymskiej oraz pokoju masażu.

Ścianka wspinaczkowa

W mieście znajdzie się coś także dla wielbicieli ekstremalnych sportów. Jeśli nasze dzieci uwielbiają się wspinać, powinniśmy odwiedzić halę widowiskowo-sportową i skorzystać z pełnego instruktażu oraz asekuracji osób z uprawnieniami.

Rynek

Centrum miasta, czyli rynek również warto odwiedzić podczas urlopu z rodziną, chociażby z uwagi na fakt, że jest on jednym z największych placów w Europie (jest to plac, którego powierzchnia wynosi 6,4288 ha). Część płyty wypełniają stoiska handlarzy oferujących wyroby mleczarskie, miody czy kosmetyki z pyłku pszczelego. Przy okazji może trafimy na Oleckie Święto Mleka i Miodu, czyli imprezę, której towarzyszą zabawy dla dzieci i koncerty.

Inną z cyklicznych i godnych polecenia imprez jest Przystanek Olecko. Podczas wydarzenia króluje taniec, muzyka, śpiew i skecze kabaretowe. Festiwal z założenia ma charakter artystyczno-ekologiczno-rekreacyjny.

Koniecznie spróbujmy się też przespacerować po innych uliczkach łączących się z rynkiem. Warto szczególną uwagę zwrócić na zabytkową kamienicę wybudowaną pod koniec XIX wieku, a mieszczącą się na Placu Wolności, którą nazywa się najpiękniejszym budynkiem w mieście. Podziwiać możemy także szereg murowanych domów mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku.

Zobacz też: Atrakcje w Olecku i okolicach

Lokomotywa

Czy któreś dziecko nie lubi pociągów? Nawet jeśli maszyny te nie należą do kręgu zainteresowań naszych najmłodszych, dobrze jest udać się do parku przy dworcu kolejowym, gdzie zobaczymy starą lokomotywę. Jest ona swego rodzaju pomnikiem tej części historii, kiedy to Olecko zyskało połączenie komunikacyjne z ważnymi ośrodkami handlu w Olsztynie, Gdańsku, Toruniu i Królewcu.

Pomnik ofiar I wojny światowej

Będąc już w temacie historii, dla mieszkańców Olecka pomnik z roku 1928 ma duże znaczenie. Ma on kształt monumentalnej półrotundy z arkadowymi otworami. Miejsce to warto odwiedzić również z uwagi na znajdujący się w pobliżu kompleks sportowy, rekreacyjny i parkowy.

Olecko: atrakcje w pobliżu

Muzeum kropli wody

W Ełku, na ulicy 11 listopada 2, w wieży ciśnień pochodzącej z 1895 roku znajduje się jedno z bardziej niezwykłych muzeów. Możemy tu zobaczyć sporo eksponatów związanych z wodą, takich jak stare pompy strażackie, gąsiory oraz butelki. Interesujące są również fotografie pokrywające ściany – przedstawiają one stary Ełk z przełomu XIX i XX wieku.

Ruiny zamku w Ełku

Do Ełku powinniśmy wybrać się z jeszcze z jednego powodu: na jeziorze Ełckim, a konkretnie na wyspie położone są ruiny zamku krzyżackiego datowanego na XIV wiek. Według źródeł historycznych został on wybudowany w latach 1398-1406 z inicjatywy samego Urlicha von Jungingena, późniejszego Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.

atrakcje olecko Previous post Atrakcje w Olecku i okolicach
fryzjer zawód Next post Zawód fryzjer: perspektywy zawodowe i możliwości rozwoju