Olecko to mazurska miejscowość atrakcyjna nie tylko dla turystów. Osoby, które zdecydują się tu osiedlić, mogą liczyć na spokój, czyste powietrze, malowniczy krajobraz i obcowanie z naturą przez cały rok. Do związania swojego życia z właśnie tym ośrodkiem zachęcają również relatywnie niskie ceny mieszkań na wynajem i na sprzedaż w Olecku, a także nie najgorsza sytuacja na lokalnym rynku pracy. 

Olecko — zdrowsze i spokojniejsze życie

Olecko to miasteczko leżące w otoczeniu rzeki Legi, malowniczych jezior i lasów Puszczy Boreckiej, w której zachowały się rzadkie okazy fauny i flory. Region odżywa latem, gdy odwiedzają go turyści szukający aktywnego wypoczynku nad wodą i w otoczeniu natury, a także osoby pragnące znaleźć ciszę i spokój w licznych gospodarstwach agroturystycznych. 

Podczas wakacji Olecko staje się także siedzibą różnych festiwali i innych wydarzeń plenerowych czy sportowych. To jedno z miejsc na mapie kraju, w którym da się jeszcze oddychać czystym powietrzem przez cały rok. Olecko wolne jest także od zgiełku i pośpiechu dużych miast. To idealna ostoja dla osób ceniących małomiasteczkowość

Mieszkania na wynajem w Olecku i na sprzedaż — tanio, malowniczo, z potencjałem 

W Internecie bez trudu można znaleźć dostępne mieszkania do wynajęcia w Olecku. Oferty najmu pochodzą od prywatnych właścicieli, jak i biur nieruchomości. Rodzina chcąca wynająć mieszkanie w Olecku o powierzchni 60 metrów kwadratowych powinna liczyć się z kosztem około 2 tys. zł. Czynsz, jaki pobiera spółdzielnia mieszkaniowa to zwykle 500 – 600 zł miesięcznie. 

Do tego dochodzą opłaty licznikowe. Mieszkanie w dobrym standardzie o powierzchni 45 metrów kwadratowych można wynająć już za około 1200 zł miesięcznie. Ceny wynajmu są tu znacznie niższe niż w największych miastach kraju. Dla porównania: w Suwałkach ceny najmu wzrastają o około 200 zł, a w Ełku nawet o 600 zł. Białymstoku lub w Olsztynie koszty są jeszcze większe. 

Zachęcające są również ceny mieszkań na sprzedaż w Olecku. Własne lokum, np. z widokiem na jezioro lub z ogródkiem, można tu mieć już za mniej niż 200 000 zł. Lokalami do sprzedaży i na wynajem dysponuje m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Olecku. Miasto jest także polem inwestycyjnym deweloperów, którzy oferują zupełnie nowe mieszkania, wybudowane zgodnie z najnowszymi standardami na rynku nieruchomości. 

Olecko wciąż się rozwija i wszystko wskazuje na to, że kupione dziś mieszkania w perspektywie czasowej znacznie zyskają na wartości. Mieszkanie na sprzedaż w Olecku może się zatem okazać intratną inwestycją. 

Przeczytaj: Praca strażaka – obowiązki, wymagania i zarobki

Mieszkaj w Olecku i pracuj w Olecku: w okolicy lub zdalnie 

W dobie powszechnej pracy zdalnej niektórzy wybierają model życia oparty o osiedlenie się w mniejszej miejscowości, ale świadczenie pracy dla firm z dużych ośrodków. Dzięki temu specjaliści pobierają wysokie, “warszawskie” zarobki, ale ich koszta życia są znacznie niższe. To jednak opcja wyłącznie dla fachowców mogących zawsze liczyć na intratną pracę zdalną.

Olecko leży jednak blisko takich miast jak Suwałki, Ełk czy Augustów. Do każdego z tych miejsc można tu dojechać w około 40 minut jazdy samochodem, co powoduje, że miasta te są rynkiem zatrudnienia dla poszczególnych mieszkańców Olecka. To również sposób na uczestniczenie w większym i atrakcyjniejszym rynku pracy przy jednoczesnym zachowaniu życia w spokojniejszej okolicy

Dane Głównego Urzędu Statystycznego sugerują jednak, że i samo Olecko jest atrakcyjnym miejscem do podejmowania zatrudnienia. W 2022 roku ponad tysiąc osób dojeżdżało do pracy do tego miasta, a o połowę mniej mieszkańców było zatrudnionych w innych ośrodkach. 

To również region, w którym z powodzeniem funkcjonują własne działalności gospodarcze i samozatrudnienie, np. w branży gastronomicznej, hotelarskiej i agroturystycznej. W obrębie miasta i jego okolicach wciąż sporo jest także gospodarstw rolnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

olecko atrakcje dla dzieci Previous post Atrakcje dla dzieci w Olecku
strażak praca zarobki jak zostać Next post Praca jako strażak – obowiązki, zarobki, wymagania zawodowe