Kiedy zdarzy się wypadek, karta ratownicza pojazdu może być tym, co uratuje nam życie. Czym ona dokładnie jest? Jak ją zdobyć? Dowiedzmy się!

Czym jest karta ratownicza?

Karta ratownicza to – jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej – zestandaryzowana informacja w formacie A4, która przedstawia schemat pojazdu z wyznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa oraz gazowych napinaczy pasów.

czym jest karta ratownicza

Gdzie włożyć kartę ratowniczą?

W sytuacjach, w których liczy się każda sekunda, konieczne jest umieszczenie takiej informacji w miejscu łatwym do znalezienia. Gdzie zatem powinno włożyć się kartę ratowniczą? Najlepiej wozić ją w samochodzie, umieszczając ją za osłoną przeciwsłoneczną po stronie kierowcy. Pozwala to skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 30%! Oczywiście przekłada się to bezpośrednio na zwiększenie szansy na przeżycie poszkodowanych.

gdzie trzymac karte ratownicza pojazdu

Nalepka informacyjna

Jak poinformować służby ratownicze o znajdującej się w pojeździe karcie ratowniczej? Do tego celu służy umieszczenie na samochodzie specjalnej nalepki. Taką nalepkę informacyjną należy przykleić do wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby przedniej. Powinna ona zostać naklejona od strony kierowcy.

karta ratownicza wypadek

Kiedy szczególnie przyda nam się karta ratownicza?

Karty ratownicze są szczególnie potrzebne przy nowoczesnych, elektrycznych lub wodorowych pojazdach. W samochodach takich znajdują się bowiem urządzenia pod wysokim napięciem, przekraczającym nawet 400 lub 500 Volt! Takie pojazdy mają zamontowane także elementy pod ciśnieniem, takie jak poduszki powietrzne czy napinacze pasów. Gdy systemy bezpieczeństwa pojazdów spotkają się z urządzeniem do cięcia, mogą eksplodować! Mogą więc uszkodzić sprzęt i zranić osobę ratującą oraz skończyć się śmiercią uwięzionych w pojeździe.

ekipa ratunkowa

Statystyki dotyczące wypadków

14 czerwca 2022 roku odbył się briefing prasowy poświęcony akcji „Karta ratownicza w pojeździe”. Spotkali się między innymi przedstawiciele liderów projektu ze Związku Dealerów Samochodowych, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Państwowej Straży Pożarnej i Policji.

Rzecznik prasowy komendanta głównego PSP, bryg. Karol Kierzkowski powiedział:

W 2022 roku doszło do ponad 27 tysięcy wypadków samochodowych, w których 621 osób straciło życie a ponad 13 tysięcy osób odniosło obrażenia. W niemal 1000 przypadkach strażacy musieli rozginać oraz przecinać konstrukcję samochodu z wykorzystaniem narzędzi hydraulicznych aby wydobyć osoby poszkodowane i udzielić im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przy każdej akcji ratowniczej, związanej z wypadkiem samochodowym, bardzo przydaje się karta ratownicza, którą można odnaleźć w osłonie  przeciwsłoneczne od strony kierowcy”.

Nikogo nie trzeba było przekonywać, że kartę ratowniczą warto mieć w swoim samochodzie.

Jak zdobyć kartę ratowniczą?

Kartę ratowniczą można zdobyć na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest wydrukowanie takiego dokumentu samodzielnie w domu. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiedniego sprzętu, możemy taką kartę otrzymać w Autoryzowanej Stacji Obsługi.

W takim wypadku wystarczy poprosić pracownika Stacji Obsługi o wydanie karty i naklejki, a potem umieścić ją w swoim aucie. Również w większości salonów samochodowych otrzymamy karty ratownicze dedykowane do naszego modelu samochodu.

Punktem dystrybucji może zostać właściwie każdy podmiot zajmujący się sprzedażą lub serwisem samochodów. Listę punktów wydawania kart i nalepek można znaleźć też na Mapie Autoryzowanych Punktów.

Wzory kart ratowniczych są dostępne także na stronie www.kartyratownicze.pl

Dlaczego warto mieć kartę ratowniczą w swoim samochodzie?

Podsumujmy sobie powyższe informacje. Karta ratownicza to pozornie zwykła kartka papieru, która może uratować nam życie, a na pewno ułatwi pracę straży pożarnej w razie nieszczęśliwego wypadku.

Pamiętajmy też, że to zestandaryzowana ogólnoeuropejska informacja przedstawiająca schemat danego pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii. To oznacza, że gdziekolwiek w Europie się udamy, karta ta będzie czytelna dla funkcjonariuszy w danym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

mazurskie spotkania z folklorem Previous post XXIV Mazurskie Spotkania z Folklorem mlekiem i miodem płynące
lamanie przepisow olecko Next post Kierowcy, noga z gazu!